Pokud chcete, zde si článek můžete místo čtení poslechnout.
Moje skromné doznání
Než vám prozradím, co mi pomáhá zvládnout stres a strach z vyšetření, chci se vám k něčemu přiznat.
Od mala jsem jednou ročně sledovaná na kardiologii a dlouhý roky se můj zdravotní stav neměnil. Před dvěma lety mi ale můj lékař řekl, že je tam zhoršení a poslal mě na jícnové echo (strčí vám do krku tu hadici jako na gastru, a kamerou se dívají na srdce).
Měla jsem z toho děsnej strach a byl to hodně velkej stres. Dva dny před vyšetřením jsem nemohla spát, nebo jsem se budila nočníma můrama, přes den jsem byla chodící hromádka neštěstí a nic moc mi ke zklidnění nepomáhalo.
V den vyšetření jsem se rozsypala a před doktorkou jsem se rozbrečela. Naštěstí byla fakt profesionální, v klidu se mnou mluvila, všechno mi popisovala a já to nakonec (ani nevím jak) zvládla. Jenže můj Dr. mě chtěl pro jistotu vidět asi za 4 měsíce. Nejdřív jsem si říkala, že to dám, jenomže čím se termín kontroly blížil, tím víc jsem byla zase plná strachu a nervozity.
Nakonec mě PŘEMOHL STRACH a tak jsem sama na sebe hrála divadýlko, jakože jsem na to zapomněla… (Tímto se omlouvám svému doktorovi, že jsem mu lhala.)
6 kroků jak lépe zvládnout stres a strach
Uběhl rok. A pak další a já se cítila dobře. Teda až na to, že jsem nemohla přestat myslet na svůj malý podraz. Byla jsem podělaná, ale věděla jsem, že takhle to nepůjde. Musím se postavit svýmu strachu a objednat se na kontrolu. Musím to udělat sama pro sebe.
Udělala jsem si plán, jak se s tím vypořádat, abych kontrolu zvládla. Takže tady jsou kroky, které doporučuju i vám:
1. MLUVTE O TOM
Nejhorší co můžete udělat, je mlčet a užírat se svými obavami. Já se pořád učím, mluvit o tom, co cítím a ne nadarmo se říká, že sdílená bolest, je menší bolest.
Svěřte se se svými obavami a myšlenkami. Uvidíte, že se vám hned o něco uleví, když vám někdo další řekne, jak to vidí on a utěší vás.
2. VYTVOŘTE SI ODSTUP
Děsivé scénáře, jak by to mohlo dopadnout, většinou způsobí, že se nemůžete soustředit na to, co je důležité – práce, péče o rodinu, škola…
Proto je potřeba si myšlenek vytvořit tzv. odstup. Tzn. že si jich sice všímáte, ale nereagujete na ně. Tohle je potřeba trochu trénovat, takže vám s tím ráda pomůžu na osobní konzultaci>>, nebo workshopu Zatočte s negativním myšlením jednou provždy>>.
3. VYSTAVTE SE STRACHU
Tohle je hodně účinná technika, jak snížit strach z čehokoliv, i když může být zpočátku nepříjemná.
Udělejte si na sebe 10-15 minut, vezměte si papír, tužku a začněte psát všechny svoje myšlenky, pocity, strachy, očekávání… VŠECHNO, co vás v souvislosti s vyšetřením napadá.
Strach se zmenší a spousta myšlenek vám najednou začne připadat úplně zbytečná, nebo dokonce směšná.
4. PŘEDSTAVTE SI DOKONALÝ VÝSLEDEK
Jakmile to všechno vyplivnete na papír, zaměřte svou pozornost na druhou stranu, tedy DOKONALÝ VÝSLEDEK.
Představujte si sami sebe, jak jdete na vyšetření a jste naprosto v klidu, protože víte, že jste zdraví. Lékař na vás nevěřícně zírá a říká: „Nechápu, to musí být zázrak.“ Váš mozek začne vyplavovat hormony štěstí, jako kdyby se to opravdu dělo a vám se uleví.
5. UVOLNĚTE TĚLO
Ve stresu, strachu, úzkosti, atd. se vám do krve vyplavuje stresový hormon Kortizol a Adrenalin. Ty způsobují, že vám tuhnou svaly. Vy jste pak celí nahrbení, bolí vás záda, ruce, čelisti, nebo nemůžete spát.
Rozhýbejte svoje tělo, aby se svaly uvolnily a vy se cítili lépe. Nemusíte hned jít běhat, stačí drobnosti. Spoustu cvičení, jak se uvolnit v každé situaci, najdete v mém online kurzu SBOHEM ÚZKOSTI 2.0>>
6. ŘEKNĚTE TO DOKTOROVI
Hele, já mám tu zkušenost, že jenom špatnej doktor nepochopí vaše obavy. A špatnýho doktora stejně nechcete, takže mu narovinu řekněte, že jste z vyšetření hodně nervózní a máte strach.
Lékař s vámi začne jednat víc „v rukavičkách“. Vysvětlí vám, co je třeba, zvolí jiný tón hlasu a společně zvládnete celé vyšetření daleko lépe.
Jak jsem dopadla já?
O svých obavách jsem mluvila hlavně s miloušem. Poskytl mi potřebnou podporu a já se cítila bezpečněji a taky o něco odvážněji.
Kdykoliv mi během dne přišlo na mysl moje vyšetření, pracovala jsem s technikami odstupu. To mi pomohlo soustředit se na práci a snížit pocit strachu a úzkosti.
Několik dní jsem si sepisovala svoje myšlenky a pocity ohledně vyšetření. Bylo tam třeba, že se bojím jít znovu na trubku do krku, že se bojím operace, nebo že mi lékař řekne, že je to tak vážné, že mi zavolá rovnou odvoz do nemocnice…
Když jsem si tvořila odstup od svých představ a myšlenek, používala jsem k odvedení pozornosti představu ideálního výsledku. Rozhodla jsem se uvěřit tomu, že jsem zdravá a přesvědčím o tom i lékaře.
Nakonec přišel ten den, kdy jsem měla podstoupit vyšetření. Měla jsem strach a byla nervózní, ale rozhodla jsem se, že to zvládnu. Během dne jsem si připomínala všechny kroky, které jsem udělala, abych se cítila co nejlépe, a také jsem se soustředila na pozitivní výsledky, které by mohly přijít.
Už ve dveřích jsem panu doktorovi řekla, že se cítím dobře a že pro mě ten zážitek z posledního vyšetření byl hodně nepříjemnej. Upřímně jsem mu řekla, že jsem se v nemocnici rozbrečela a že už na to znovu jít nechci. Pan doktor mě vyšetřil a zeptal se mě, jestli jsem nervózní i teď, protože mi to srdce lítá jako zběsilé. Řekla jsem, že hlavou už docela jo, ale že tělo si asi myslí něco jinýho. Na to on reagoval slovy útěchy, což mě potěšilo.
Nakonec to všechno dobře dopadlo. No… Respektive výsledky jsou stejný, jako posledně, ale to mi zatím stačí. Cítila jsem se uvolněná a vděčná za to, že jsem se postavila svýmu strachu a udělala pro své zdraví maximum.
Mám rok na to, abych učinila zázrak a vyléčila se silou mysli 😁 Tak uvidím.
Chtěla bych vás tedy povzbudit, abyste se nebáli vyhledat lékařskou péči, ať už jde o preventivní vyšetření nebo něco konkrétnějšího. A pokud se budete cítit nervózní a vystrašení, vyzkoušejte si těchto 6 kroků, nebo mi napište a já vás na konzultaci naučím, jak se svými pocity a myšlenkami pracovat, aby vás neomezovaly.
Přihlaste se na můj online workshop, kde si vyzkoušíte, jak vaše mysl funguje a jak můžete svoje negativní myšlenky jednou provždy změnit. KLIKNĚTE TADY>>
Líbil se vám článek? Budu ráda, když mě a mou práci podpoříte darem v dobrovolné výši KLIKNUTÍM TADY>>
Anebo se můžete přihlásit k odběru mého emailového newsletteru, kam vám občas pošlu tipy na práci s emocemi, pozvánky na zajímavé akce a můžete na sobě pomalými krůčky pracovat tak, abyste se přibližovali ke svému štěstí bez úzkosti.
S láskou, Eli